Zwroty/Reklamacje

ZWROT

Kupujący ma prawo odstąpić od umowy sprzedaży produktów zakupionych w sklepie Betlewski.com, bez podania przyczyny w ciągu 31 dni od ich dostarczenia według ogólnych zasad wynikających z przepisów Ustawy z dnia 30.05.2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U.z 2014 nr 827). Prawo do odstąpienia od umowy nie dotyczy portfeli i pasków z grawerem – produktów wykonanych według indywidualnej specyfikacji oraz produktów dostarczanych w zapieczętowanym opakowaniu (środki do pielęgnacji skóry naturalnej), której po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu (art. 38 Ustawy o prawach konsumenta).

Kupujący powinien obchodzić się z towarami i sprawdzać je z należytą starannością. Jeżeli zwracany towar ma wyraźne ślady użytkowania, czy też wady i uszkodzenia wskazujące na jego wykorzystanie przez kupującego w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania, wówczas mamy prawo do odszkodowania za zmniejszenie wartości zwracanego towaru (art. 34 ust. 4 Ustawy o prawach konsumenta). Zmniejszenie wartości rzeczy może polegać np. na konieczności pokrycia kosztów czyszczenia i naprawy. Wyjątkiem są jedynie wady, które mogą stanowić podstawę reklamacji.

Zwracany, wysyłany towar powinien być odpowiednio zabezpieczony – zapakowany w karton lub kopertę oraz oklejony taśmą. Przedmioty należy zwrócić w oryginalnym opakowaniu, które jest integralną częścią produktu. Do przesyłki należy załączyć wypełniony formularz zwrotu, który jest dołączany do każdego zamówienia lub pobrać, wydrukować i wypełnić formularz zwrotu, który znajdziesz tutaj.


 

DARMOWE eZwroty Poczty Polskiej S.A.

 

Zamówienie należy odesłać rejestrowaną formą wysyłki*, np. korzystając z opcji darmowego eZwrotu Poczty Polskiej S.A.. Instrukcję nadania bezpłatnej przesyłki znajdziesz tutaj.

 

*Jeśli zdecydujesz się odesłać zamówienie na własną rękę, nadaj zwrot na adres:

Sklep Betlewski.com – Dział Zwrotów i Reklamacji
ul. Trakt Brzeski 35
05-077 Warszawa

Pamiętaj, że w tym przypadku ponosisz wszelkie koszty związane z nadaniem przesyłki zwrotnej.

Informujemy, że nie odbieramy przesyłek nadanych do Paczkomatu w pobliżu naszej siedziby oraz przesyłek za pobraniem.


 

ZWROT KOSZTÓW

Sprzedający w terminie do 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia Klienta o odstąpieniu od umowy zwróci Kupującemu koszt produktu/produktów oraz koszty doręczenia zamówionego towaru w wysokości najniższej opłaty* za dostawę z metod dostępnych w sklepie internetowym betlewski.com, o ile opłata została pobrana przy składaniu zamówienia oraz kupujący zwrócił wszystkie produkty ze swojego zamówienia.

Sprzedający może wstrzymać się z dokonaniem zwrotu do czasu otrzymania przesyłki lub otrzymania potwierdzenia o jej wysłaniu.

 

Faktura korygująca:

Po zarejestrowaniu zwrotu (odebraniu przesyłki ze zwrotem) przez Dział Zwrotów i Reklamacji, Klient otrzymuje wiadomość na adres mailowy (podany przy składaniu zamówienia) z korektą pierwotnej faktury. Zwrot kosztów jest przekazywany po potwierdzeniu otrzymania faktury korygującej**, które polega na wysłaniu krótkiej notatki w odpowiedzi na wiadomość o treści, np. „Potwierdzam otrzymanie faktury korygującej”. 

Jeżeli Klient złożył zamówienie telefoniczne i nie podał adresu e-mail, fakturę korygującą wysyłamy pocztą tradycyjną. Potwierdzenie otrzymania korekty w tej sytuacji Klient może odesłać w ten sam sposób (listownie) lub wysyłając nam wiadomość na adres mailowy kontakt@betlewski.com. 

 

 

Przykład:

Pani Katarzyna złożyła zamówienie w naszym sklepie internetowym, w którego skład wchodził portfel damski za 119 zł. Jako sposób dostarczenia przesyłki wybrała Paczkomaty InPost za 8,99 zł wg cennika, który znajduje się tutaj. Pozostałe możliwości to Pocztex odbiór w punkcie 5,00 zł, Kurier Pocztex 48 za 7,99 zł, Kurier InPost za 8,99 zł, Kurier InPost Pobranie 13,50 zł, Kurier DPD za 9,99 zł i Kurier DPD za pobraniem za 13,50 zł. Łączny koszt przy złożeniu zamówienia to 127,99 (portfel + koszty doręczenia), który został przez nią opłacony z góry. Pani Katarzyna po odebraniu przesyłki zdecydowała się jednak odstąpić od umowy. W takim przypadku zwracamy klientce wartość portfela (119 zł) i koszty skorzystania z najtańszej formy dostarczenia przesyłki przewidzianej w ofercie (5 zł), zatem łączny zwrot kosztów wynosi 124 zł.* Klientka odsyła produkt i otrzymuje fakturę korygującą** na adres mailowy, który został przez nią podany w trakcie składania zamówienia. Następnie po odebraniu wiadomości z fakturą korygującą, potwierdza jej otrzymanie, a my zlecamy zwrot środków. 

 

Podstawa prawna:

*Zwrot kosztów jest realizowany na podstawie Ustawy z dnia 30 maja 2014r. o prawach konsumenta (Dz. U.z 2014 nr 827), art. 33 i 34.

Treść art. 33: Jeżeli konsument wybrał sposób dostarczenia rzeczy inny niż najtańszy zwykły sposób dostarczenia oferowany przez przedsiębiorcę, przedsiębiorca nie jest zobowiązany do zwrotu konsumentowi poniesionych przez niego dodatkowych kosztów.

Źródło: https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl, przejdź tutaj, aby zapoznać się z treścią ustawy.

**Faktury korygujące i  potwierdzenia ich otrzymania są wymagane zgodnie z art. 29a, ust. 13 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Źródło: https://isap.sejm.gov.pl, przejdź tutaj, aby zapoznać się z treścią ustawy.


 

WYMIANY

Wymiany produktów są możliwe jedynie poprzez dokonanie zwrotu produktu wg powyższych informacji i ponowne złożenie nowego zamówienia.


 

REKLAMACJA

Reklamacje rozpatrywane są zgodnie z Ustawą z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny. Czas na złożenie reklamacji z tytułu rękojmi to 2 lata.

Jeżeli chcesz zareklamować produkt:

Krok 1.

Powiadom nas o chęci złożenia reklamacji, możesz to zrobić:
• pisząc na adres e-mail kontakt@betlewski.com
• w formie pisemnej kierując reklamację na nasz adres:

Sklep Betlewski.com – Dział Zwrotów i Reklamacji
ul. Trakt Brzeski 35
05-077 Warszawa

Skorzystaj z formularza, który został dołączony do zamówienia lub pobierz formularz. (pobrany formularz należy wydrukować i wypełnić ręcznie)

 

Krok 2.

Przygotuj przesyłkę z reklamowanym produktem. Produkt powinien być odpowiednio zabezpieczony zapakowany w karton lub kopertę oraz oklejony taśmą.

Dołącz opis reklamacji – składana reklamacja, powinna zawierać co najmniej:
• Twoje imię i nazwisko oraz adres,
• datę zawarcia umowy stanowiącej podstawę reklamacji lub dołączony paragon, fakturę (lub ich kopię) lub numer systemowy,
• opis reklamacji, ze wskazaniem Twoich oczekiwań – pobierz formularz reklamacyjny. 

 

Krok 3.

Wyślij produkt.  Przesyłkę prosimy rejestrować na ten sam adres (Krok 1) lub za pomocą bezpłatnego systemu eZwroty Poczty Polskiej S.A. zgodnie z instrukcją dostępną tutaj.

Informujemy, że nie odbieramy przesyłek nadanych do Paczkomatu w pobliżu naszej siedziby oraz przesyłek za pobraniem.

 

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia reklamacji uszkodzony towar zostanie naprawiony lub wymieniony na nowy (ten sam produkt, o ile jest dostępny). W przypadku, gdy naprawa lub wymiana nie będą możliwe, Sprzedający zwróci koszty transakcji poniesione przez Klienta.

Sprzedający ustosunkuje się do każdej reklamacji w terminie do 14 dni.

Informujemy o możliwości pozasądowego rozstrzygnięcia sporu poprzez platformę http://ec.europa.eu/consumers/odr

Platforma ODR stanowi interaktywną i wielojęzyczną stronę internetową z punktem kompleksowej obsługi dla konsumentów i przedsiębiorców dążących do pozasądowego rozstrzygnięcia sporu dotyczącego zobowiązań umownych wynikających z internetowej umowy sprzedaży lub umowy o świadczenie usług.